Dünyada Kanserli Hasta Sayısı

Dünyada kanserli hasta sayısı günden güne büyük bir artış gösteriyor. Bunun çok farklı nedenleri söz konusu olsa da özellikle sigara kullanımı ve stres genellikle öne çıkıyor. Haberimizde dünyada görülen kanser vakalarına ve bunların nedenlerine yer verdik.

Dünyada Kanserli Hasta Sayısı ?

Dünyada kanserli hasta sayısı günden güne büyük bir artış gösteriyor. Bunun çok farklı nedenleri söz konusu olsa da özellikle sigara kullanımı ve stres genellikle öne çıkıyor. Haberimizde dünyada görülen kanser vakalarına ve bunların nedenlerine yer verdik.

Kanser Nedir?

Kanser; insan vücudunun farklı organ ve bölgelerinde bulunan organların, kontrolsüz bir biçimde ve çok yoğun şekilde artması demektir.100’den çok hastalık grubu olarak ifade edilir. İlk tanı Milattan Önce konulmuş ve bu kavram Hipokrat tarafından kullanılmıştır.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser belirtileri arasında halsizlik ilk sırada gelir.
Bunun yanı sıra özellikle ateş de dikkat çekici semptomlar arasında dikkat çeker.
Özellikle bazı kanser türlerinde çok sık bir biçimde kanama görülür.
Horlama, öksürük, ağrı ve zaman zaman bazı türlerinde dokunulduğunda hissedilen kitle ilk sıralardadır.
Kanserin nedenleri ise oldukça fazladır. Alkol ve sigara kullanımı bu konuda ilk sırada yer alır. Radyasyona maruz kalmak, stresli yaşam, bazı gıda maddelerinin içinde yer alan yapılar, virüsler, havada oluşan kirlilik de nedenler içinde öne çıkar. Bundan dolayı her daim korunmak ve yaşam tarzına dikkat etmek şarttır.

Dünyadaki Kanser İstatistikleri Nasıl?

Dünyada kanserli hasta sayısı son dönemlerde artış yapmış durumda. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılmış olan açıklamaya göre 2019 yılı içinde bu hatalığa yakalanan insan sayısı dünya genelinde tam 18 milyon olarak gerçekleşti.
Bunun yanı sıra yine geçtiğimiz yıl kanserden hayatını kaybeden insanların sayısı dünyada 9.5 milyon olarak gerçekleşti.
Son derece korkutucu olan bu sonuçlara ek olarak özellikle kanser hastalarında yaşam süresinin de arttığını hemen ifade edelim.
Dünyada kadınlarda en çok görülen kanser türlerinin içinde meme ilk sırada. Onu kolon, akciğer, rahim ağzı ve tiroid kanseri takip ediyor.
Erkeklerde ise akciğer kanseri ilk sırada iken prostat, kolon, mide ve bağırsak bunun ardından geliyor.
Dünyada kanserli hasta istatistikleri içinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise erkeklerin daha büyük bir risk altında olduğunu gösteriyor. Çünkü her 100000 erkekten 2186’sında kanser söz konusu iken bu durum kadınlarda 182.6 olarak gerçekleşti.
Kanserin Tedavisi Var mı?

Dünyada kanserli hasta sayısı görüldüğü üzere çok büyük bir artış gösteriyor. Zaten genel olarak bu konuda bir düşüş olması pek de beklenen bir durum değil. Ancak özellikle son döneme tarama testlerinin çoğalması, çok hızlı bir biçimde erken teşhisin konulması ve gelişmiş olan modern tıp sayesinde mücadelenin kolay olduğunu görüyoruz. Değişik birçok yöntem ile teşhis koyulmasının hemen ardından kişinim durumuna göre bir yol haritası ve tedavi süreci belirleniyor. Bunların içinde cerrahi operasyonlar her zaman ilk sırada. Akıllı ilaç olarak bilinen daha farklı bir tedavi yöntemi de var.

admin

Zıt Haber Yeni Nesil Yayıncılık En Güncel

Bir cevap yazın