Böbrek Kanserli Hasta Ne Kadar Yaşar?

Böbrek kanserli hasta ne kadar yaşar? Böbrek kanseri, ülkemizde ve dünyanın geri kalanında görülen hastalıkların içinde yer alıyor. İlk etapta tek böbreği etkileyen bu rahatsızlık daha sonra tedavi edilmediği zaman diğerine de yayılabiliyor. Erken teşhis etmek son derece büyük bir öneme sahip. Bu hastalığın nedeni ….

Böbrek kanserli hasta ne kadar yaşar? Böbrek kanseri, ülkemizde ve dünyanın geri kalanında görülen hastalıkların içinde yer alıyor. İlk etapta tek böbreği etkileyen bu rahatsızlık daha sonra tedavi edilmediği zaman diğerine de yayılabiliyor. Erken teşhis etmek son derece büyük bir öneme sahip. Bu hastalığın nedenlerini ve hastaların yaşam süresinin ne kadar olduğunu haberimizde topladık.

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbreğin bölümlerinden birisi olan idrar üretiminin gerçekleştirilmiş olduğu yerde, üriter alanda ve böbreğin kendisinde son derece hızlı ve anormal bir biçimde yaşanan hücre artışına böbrek kanseri adı verilir.

Böbrek Kanseri Olan Hastaların Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Böbrek kanserli hasta ne kadar yaşar: Böbrek kanseri olarak bilinen hastalığa yakalanmış olan bir kişinin ömrü, hastalığın hangi evresinde olduğuna göre farklılık gösterir. Birçok kanser türünde olduğu gibi bunda da genel olarak dört farklı evre vardır ve bunlar şöyledir;

Böbrek kanserli hasta birini evre yaşam süresi son derece uzundur. Bunun nedeni ise erken teşhistir. Genellikle tümör yeni yeni büyümeye başlamıştır. Çok küçük olması hastalar için büyük bir avantajdır. Bu evrede genellikle 5 senelik yaşam süresinin karşılığı yüzde 81 olarak dikkat çeker.
Böbrek kanserli hastalar ikinci evrede yine yüksek olarak tanımlayabileceğimiz bir yaşam şansına sahipler. Yüzde 74 oranındaki hastaların en az 5 yıl yaşadığı yapılmış olan araştırmalarda kendisini gösterir.
Bunun yanı sıra üçünü evrede genellikle ana damar olarak bilinen yere tümörün sıçraması söz konusu olduğu için 5 yıl ve üzeri yaşam oranı genellikle yüzde 53 olarak karşımıza çıkıyor.
Her kanserde olduğu gibi bunda da son evre en tehlikeli olan dilimdir. Birçok dokuya ve lenf bezine yayılma gösterdiği için hastaların yüzde 8’lik kısmı 5 yıl ya da üstünde yaşar.
Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri belirtileri şöyledir;

İdrarda kan görülmesi
Böbrekte elle yapılan muayenede kitleye rastlanması
İştahsızlık
Kilo kaybı
İdrar renginde ortaya çıkan değişiklik
Son derece yüksek olan ateş
Halsizlik ve yorgunluk
Böbrek Kanseri Neden Olur?

Böbrek kanserli hasta ne kadar yaşar: Hızlı bir teşhis ve müdahale söz konusu olduğu zaman bu hastalığa yakalanan kişilerin çok büyük bir kısmı eski yaşamlarına bir an önce dönebilirler. Böbrek kanseri nedenleri ise şöyledir;

Böbrek kanseri sebepleri içinde ilk sırada sigara kullanımı gelir.
Çok uzun bir süre boyunca devam eden kan basıncının yüksek olması da nedenlerin içinde.
Özellikle aşırı kilonun kanseri tetiklediği ifade edilir.
Bunun yanı sıra kronik hale gelmiş olan böbrek yetmezliği de bir süre sonra ortaya kanserin çıkmasına neden olabilir.
Bundan dolayı beslenmeye ve özellikle sigaradan uzak durmaya dikkat edilmelidir.

admin

Zıt Haber Yeni Nesil Yayıncılık En Güncel

Bir cevap yazın