Karargahevleri ile ilgili son sözü savcı söyledi

Karargahevleri ile ilgili son sözü savcı söyledi
2008’da açılan ‘Karargahevleri’ soruşturması takipsizlikle sonuçlandı.

Ssavcı, kararında birbiriyle ilişkisi olmayan kişilerin bilgisayar programı ile irtibatlı gibi gösterildiğine yer verdi.
-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK’da görevli bazı personelin, İşçi Partisi’ndeki (İP) bazı yöneticilerle siyasi yapılanma içine girdiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada 6 yıl sonra takipsizlik kararı verdi. Dosyada İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 91 şüpheli bulunuyordu.

suriye_sinirinda_bin_47_kisi_yakalandi_1406226538_5499

KANUN DIŞI ARAMA
Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Mesut Erdinç Bayhan tarafından verilen takipsizlik kararında; İP/Karargahevleri konusunda MİT‘in “haber ve duyum bilgileri” dediği bilgi notunun somut delil olamayacağı belirtilen kararda, İP Genel Merkezi’nde Terörle Mücadele polisleri tarafından yapılan ve soruşturmaya konu MİT belgesinin ele geçirildiği iddia edilen aramanın, kanun dışı olduğu kaydedildi ve bu yöndeki bilirkişi kararlarına atıfta bulunuldu.
Askeri bilirkişi, asker kişilerin bilgisayar ve flaş belleklerinde böyle bir belge bulunmadığı yönünde rapor vermişti. Kararda, dosyada bulunan şüphelilerin telefon irtibatlarının da hayali olduğu belirtildi. Bu yöndeki tespitlerini Askeri Savcılığın aldığı bilirkişi raporlarına dayandıran savcı, şüphelilerin ankesörlü telefonlarla hiç görüşmedikleri, diğer telefon irtibatlarını da kabul etmediklerine vurgu yaptı.
Kararda, bu görüşmelerin bir bilgisayar programı kullanılarak şüphelilerin bilgisi dışında birbirleri ile irtibatlandırılmış olabileceğinin de altı çizildi. Kararın son bölümünde şu ifadeler kullanıldı: Şüphelilerin devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme ve sızdırdıklarına dair kamu davasının açılmasını gerektirecek somut delil elde edilememiştir

admin

Zıt Haber Yeni Nesil Yayıncılık En Güncel

Bir cevap yazın