Depremzedelere okuma yazma kursu

Kastamonu’da bulunan Vanlı depremzedeler, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün açtığı kursla okuma yazma öğreniyor.

İl Milli Eğitim Şube Ahmet Bayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van’da yaşanan depremin ardından Kastamonu’ya gelen ailelerin Yolkonak İzci Okulu’nda misafir edildiğini hatırlatarak, yaptıkları inceleme sonunda okuma yazma bilmeyen yetişkin sayısının yeterli olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Bunun üzerine kurs açtıklarını ifade eden Bayır, ”Açtığımız kursun sonunda, başarılı olanlara 1. kademe sertifika belgelerini verdik. 2. kademe kursumuz da Mart ayının başında başladı. Bu kursumuz da Mayıs ayında sona erecek” diye konuştu.

Bayır, amaçlarının, depremzedelere memleketlerine dönmeden iyi bir eğitim vermek olduğunu vurgulayarak, kursların sonunda isteyen yetiştiklerin açık lise ve ilköğretime devam edebileceklerini söyledi.

Depremzede öğrencilere yönelik olarak psiko-sosyal müdahale ekibi kurduklarının altını çizen Bayır, belli bir program çerçevesinde öğrencilerle seanslar düzenlendiğini aktardı.

Bayır, bu seanslar sayesinde öğrencilerin deprem psikolojisinden kurtulduğunu dile getirerek, çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.

admin

Zıt Haber Yeni Nesil Yayıncılık En Güncel

Bir cevap yazın