Haber Son Dakkika,Haber Flaş,Haber Dünya, Haber Magazin,Haber zıt,Haber hızlı Haber Son Dakkika,Haber Flaş,Haber Dünya, Haber Magazin,Haber zıt,Haber hızlı
 • Telegram’ı zor günler bekliyor! Yasak kapıda!
  Telegram’ı zor günler bekliyor! Yasak kapıda!
 • 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? Bakan müjdeyi verdi!
  5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? Bakan müjdeyi verdi!
 • Mark Zuckerberg 24 saat içinde açıklama yapacak!
  Mark Zuckerberg 24 saat içinde açıklama yapacak!
 • Instagram kayıt olma ve giriş yapma sayfası!
  Instagram kayıt olma ve giriş yapma sayfası!
 • Facebook o hesapları silecek mi?
  Facebook o hesapları silecek mi?
 • Tuşlu telefonlara WhatsApp müjdesi
  Tuşlu telefonlara WhatsApp müjdesi
 • Dikkat! Gizlice mesajlarınızı okuyor olabilir
  Dikkat! Gizlice mesajlarınızı okuyor olabilir
 • Rekor satış!
  Rekor satış!
 • Geceleri çalışan güneş enerjisi santrali!
  Geceleri çalışan güneş enerjisi santrali!
 • Nöbette uyuyan askere ”MehmetChip”
  Nöbette uyuyan askere ”MehmetChip”
Muhsin Yazıcıoğlu dualarla anıldı
Muhsin Yazıcıoğlu dualarla anıldı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici,...

cem uzan nerelerde saklanıyor?
cem uzan nerelerde saklanıyor?

cem uzan nerelerde saklanıyor? Uzan’ın...

Bakan Güler: Başbakan’a istifamı verdimi?
Bakan Güler: Başbakan’a istifamı verdimi?

Bakan Güler: Başbakan’a istifamı verdimi?...

Başbakan Erdoğan Evladım da olsa gereken yapılacak dedi
Başbakan Erdoğan Evladım da olsa gereken yapılacak dedi

Başbakan Erdoğan: Evladım da olsa...

Kürt Parlamenterler Federasyonu’ kuruluyormu?
Kürt Parlamenterler Federasyonu’ kuruluyormu?

Kürt Parlamenterler Federasyonu’ kuruluyormu? Türkiye, İran, Irak ve Suriye ve Avrupa ülkelerinde...

İşte CHP’li Belediyenin marifeti
İşte CHP’li Belediyenin marifeti

Cemevindeki uygulamalara sert çıkan Kenanoğlu...

Newroza We Piroz Bi Be Devlet Baba?
Newroza We Piroz Bi Be Devlet Baba?

Uppsala Üniversitesi Avrasya Çalışmaları (Eurasian...

Tunceli’de operasyon
Tunceli’de operasyon

Büyük darbe yiyen PKK’lıların intikam...

‘Kayıp Türk gazeteciler kesin yaşıyor’
‘Kayıp Türk gazeteciler kesin yaşıyor’

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel...

Anayasa Mahkemesi Youtube’un yasağını kaldırdımı?
Anayasa Mahkemesi Youtube’un yasağını kaldırdımı?

Anayasa Mahkemesi Youtube’un yasağını kaldırdımı?...

Kaplan ile emniyet amiri arasında tartışma
Kaplan ile emniyet amiri arasında tartışma

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki izinsiz Nevruz...

İstanbul’daki lüks otomobilde infaz
İstanbul’daki lüks otomobilde infaz

İstanbul’daki lüks otomobilde infaz Sarıyer’de...

Fast food çocuklarda astımı artırıyor
Fast food çocuklarda astımı artırıyor

Haftada bir veya daha fazla...

Namazları Aksatıyorum; Hep Aynı Sûreleri Okuyorum
Namazları Aksatıyorum; Hep Aynı Sûreleri Okuyorum

Namaza karşı duyulan iştiyaksızlık, namazda...

Başkentte kültür sanat
Başkentte kültür sanat

Ünlü piyanist İdil Biret, Cumhurbaşkanlığı...

Trump’tan Kim Jong yorumu!
Trump’tan Kim Jong yorumu!

ABD Başkanı Donald Trump, Çin...

Medyum Kağan ile 3. Boyut’un bütün bölümleri
Medyum Kağan ile 3. Boyut’un bütün bölümleri

Medyum Kağan, kendisinin hazırlayıp sunduğu...

Depremzedelere okuma yazma kursu
Depremzedelere okuma yazma kursu

Kastamonu’da bulunan Vanlı depremzedeler, İl...

Geceleri çalışan güneş enerjisi santrali!
Geceleri çalışan güneş enerjisi santrali!

Andalusi’nin ovalarında kurulu Gemasolar güneş...

Fenerbahçe’nin Yeni Transferi Krasic
Fenerbahçe’nin Yeni Transferi Krasic

İşte Fenerbahçe’nin İtalya’nın Juventus takımından...

CHP’de akıl amaz teknoloji korkusu
CHP’de akıl amaz teknoloji korkusu
Eğitimde dijital dönemi başlatan hükümetin tablet ve akıllı tahta projesine CHP’li vekilden inanılmaz bir tepki geldi ve korkusunu bakın nasıl dile getirdi.. CHP Edirne milletvekili Recep Gürkan, yeni sistemle öğrencilere...
27 Mart 2012 09:47
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Eğitimde dijital dönemi başlatan hükümetin tablet ve akıllı tahta projesine CHP’li vekilden inanılmaz bir tepki geldi ve korkusunu bakın nasıl dile getirdi..

CHP Edirne milletvekili Recep Gürkan, yeni sistemle öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılacağını, okullarda artık akıllı tahtaların kullanıldığını belirterek, çocukların elektromanyetik bir fırtınaya maruz kalacaklarını iddia etti.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ”İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerindeki görüşmeler ilginç tartışmalara neden oldu.

Teklif üzerine söz alan alt komisyon başkanı AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, alt komisyon çalışmalarında konuyla ilgili sivil toplum örgütlerini, sendika ve üniversiteleri dinlediklerini, önerilerin önemli bölümünün alt komisyon metnine yansıdığını belirtti.

Alt komisyonda teklif üzerinde yapılan değişikliklere değinen Işık, zorunlu eğitimi başlama yaşını 5 yaş bitimine çektiklerini, açık öğretimle ilişkilendirmeyi lise seviyesine çıkardıklarını, ilkokulda mesleğe yönlendirmenin metinde çıkarılmasını önerdiklerini söyledi.

Işık, öğrencinin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre, seçmeli derslerle hem lise, hem hayata atılmasına imkan veren esnek düzenleme yaptıklarını anlattı. Fikri Işık, ayrıca katsayı uygulamasında daha adaletli olabileceğini düşünerek 100-500 aralığını 250-500 arasına çıkardıklarını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, alt komisyonda arka arkaya verilen önergelerle son dakika değişiklikleri yapıldığını, şimdi de benzer durumun yaşanacağını iddia etti. Serter, alt komisyon çalışmalarında aldıkların görüşlerin büyük bölümünün 8 yıllık kesintisiz eğitimin faydalarını içerdiğini, ancak bunun metne yansımadığını ifade ederek, ”Görüş alma, yalnızca görünürde bir uygulamaydı” dedi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, sivil toplum kuruluşları, sendika ve üniversitelerin, aslında teklifin hazırlanması aşamasında dinlenmesi gerektiğini ifade etti.

Bazı üniversitelerin isimlerinin değiştirilmesine ilişkin düzenlemeye değinen Yeniçeri, ”Sayın Başbakan’ın adı Rize Üniversitesine verilmek isteniyor. Sayın Başbakan, aynı zamanda Parlamentoda çoğunluğu da elinde bulunduran siyasi partinin genel başkanı. Yaşayan bir insanın adını verirseniz onun muhataplarına karşı tepki üretirsiniz. Başka bir üniversiteye Sayın Cumhurbaşkanı’nın adını veriyoruz. Parlamentoda onaylandıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanı, kendi adının üniversiteye verilmesini uygun gördüğüne dair kanuna imza atacak” diye konuştu.

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topçu, teklife ilişkin kendilerinin de kamuoyunda bir araştırma yaptıklarını, eğitimle ilgili daha öncelikli sorunlara el atılması gerektiğini söyledi. Topçu, ”Samimiyetinize inanıyorum ama teklifin alt yapısı olmadığı için başarı sağlanacağına inanmıyorum. Bu teklif acil değil. Öncelikli olan sorunlar çözülmeli” dedi.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, teklif üzerine söz alan her üyenin benzer konulara karşı çıktığını, bu nedenle teklifin yeniden ele alınarak gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini, aksi halde konuşmaların uzayacağını belirtti. Konuşma süresinde sınırlama olmadığını anımsatan Özkoç, ”Aksi halde söz sırası bana geldiğinde 12 saat konuşacağım” dedi. Komisyon Başkanı Nabi Avcı ise ”12 saat konuşsanız da dinleyeceğiz” karşılığını verdi.

CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, teklifte, 8 yıllık kesintisiz eğitimin köylerdeki okulların kapanmasına neden olduğu ve farklı yaş grubundaki çocukların aynı binada bulunmak zorunda kaldığı gibi gerekçeler gösterildiğini, ancak her iki gerekçeyle ilgili tek bir bilimsel bulgu bulunmadığını söyledi.

Teklifte, çocukların 5 yaşının sonunda eğitime başlama zorunluluğu getirildiğini belirten Gürkan, ”60 ayı doldurmuş bir çocuk, 6 yaşında bile değil. Bu çocuk 10 yaşında ilköğretimi bitirmiş olacak ve lise sonda 17 yaşındaki çocuklarla bir arada eğitim görecek. Bu duruma gerçekten olumlu bakıyorsanız, ben bu teklife ‘evet’ diyeceğim” diye konuştu. Gürkan ayrıca, öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılacağını, okullarda artık akıllı tahtaların kullanıldığını belirterek çocukların sınıflarda elektromanyetik bir fırtınaya maruz kalacaklarını iddia etti.

Komisyonda okula başlama yaşına ilişkin tartışmaların üzerine söz alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye’de şu an çocukların eğitime fiilen 7 yaşında başlatıldığını belirterek, ”Dünyadaki 6 yaş uygulaması ile paralel hale getiriyoruz. Kanunlar arasındaki arasındaki çelişkiyi gideriyoruz. Hukuki durumu fiili durumla eşleştirmiş olacağız. Bizim ilköğretim alanında derslik sorunumuz yok. müfredatla ilgili derdimiz de yok bunlar zaten uygulanıyor. Çocuklarımıza hayatlarında bir yıl kazandıracağız fiili durumla hukuki durumu uyumlu hale getirerek” diye konuştu.

Bu arada Bakan Dinçer, eğitime başlama yaşının bir yaş öne alınması halinde müfredatta bir değişiklik söz konusu olabileceğini söyledi.

Komisyondaki görüşmelere partilerin grup başkanvekilleri ve komisyon üyesi olmayan milletvekilleri de katıldı. Toplantının başlangıcında 33 milletvekili söz talebinde bulundu. Görüşmeler devam ediyor.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa